Wirusy ransomware

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 11-09-2017 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy , , ,

Jest to nowa generacja wirusa, która dosłownie wymusza od użytkowników okup. Nazwa złośliwego oprogramowania to zbitek angielskich słów „ransom” oznaczającego „okup”, oraz „software” czyli oprogramowanie.

Czym jest ransomware?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie malware, które infekuje urządzenia w taki sposób, by zablokować jego podstawowe funkcje, tym samym zmuszając użytkownika do zapłacenia haraczu, w zamian za co zostanie przywrócona kontrola nad systemem operacyjnym. Ransomwre może również zaszyfrować wszystkie prywatne pliki użytkownika, za pomocą silnego algorytmu, co w konsekwencji powoduje że nie mamy dostępu do naszych danych. Niestety bez odpowiedniego deszyfratora nie jest możliwe odzyskanie danych, chyba że regularnie wykonujemy kopie bezpieczeństwa na zewnętrznym nośniku.

Skąd wziął się ransomware?

Złośliwe oprogramowanie pochodzi od wysoko wyspecjalizowanych programistów, którzy postanowili wykorzystać swoją wiedzę w nieuczciwy sposób, naciągając ludzi na pokaźne haracze.

Jak ransomware może dostać się do urządzenia?

Zagrożenie jest w stanie dostać się do urządzenia za pośrednictwem pobranego pliku, który wykorzystuje niespójności w strukturze ochrony. Wirus może także zaatakować przez załącznik we wiadomości e-mail lub przez okno przeglądarki, kiedy odwiedzamy strony zainfekowane oprogramowaniem.

Co więcej, wirus ransomware może wykorzystać także dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych do sieci do której łatwo się włamać. Dlatego zabezpieczanie sieci jest niezwykle ważne.

Pomoc przy zabezpieczaniu sprzętu

Nie wiesz jak przeciwdziałać atakom hakerskim? A może padłeś ich ofiarą? Zgłoś się do naszego serwisu komputerowego. Pomożemy w odzyskaniu pełnej kontroli nad urządzeniem, a także przekażemy instrukcje jak zapobiegać takim sytuacjom.

Napisz co o tym myślisz

  • *