Różnice pomiędzy FAT a NTFS

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 29-03-2019 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy

FAT i NTFS to systemy plików używane w systemach Windows. Na czym polega różnica między nimi?

Czym jest FAT?

FAT (ang. File Allocation Table) został wymyślony w latach 70-tych, jest obsługiwany przez wszystkie systemy. Obecnie dostępne typy to FAT12, FAT16, FAT32.

Czym jest NTFS?

NTFS (ang. New Technolgy File System)  jest obsługiwany przez systemy Windows NT, 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008, 7, 8, 10. pochodzi od HPFS, który został opracowany na miejsce starego FAT`u.

Czym różni się FAT od NTFS?

System NTFS daje możliwość dopisywania do plików ich kontroli, czyli dokładniej określać ich dostępność. System FAT nie daje tej możliwości, co było szczególnie widoczne w systemach Windows 3.11/95/98/98SE/ME, a także w MS-DOS.

Generalnie NTFS jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie tworzone są sieci, bazy danych ect. Ponadto, NTFS charakteryzuje się lepszą prędkością w porównaniu do systemów FAT, oraz może automatycznie przywracać pliki bazując na błędach związanych z dyskiem, czego system FAT nie potrafi.

NTFS oferuje także lepszą obsługę dysków twardych o większych rozmiarach oraz lepsze zabezpieczenia z uwagi na możliwość stosowania uprawnień i szyfrowania, w celu ograniczenia dostępu do określonych plików dla użytkowników. W przeciwieństwie do FAT, system NTFS obsługuje też pliki o wielkościach przewyższających 4GB.

Napisz co o tym myślisz

  • *