Rodzaje pamięci dysków SSD

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 17-12-2018 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy , , , ,

Nośniki SSD można podzielić ze względu na rodzaj kości pamięci użytych do ich produkcji. Wyróżnić można kości typu SLC, TLC oraz MLC. Powyższe skróty dotyczą sposobu przechowywania informacji w modułach półprzewodnikowej pamięci masowej. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

SLC

Z angielskiego Single Level Cell. Technika ta charakteryzuje się tym, że każda komórka przechowuje pojedynczy bit informacji. To najwydatniejszy i zarazem najtrwalszy sposób. Warto jednak zaznaczyć, że nośniki SSD z pamięcią SLC są najdroższe i często wykorzystywane w serwerach.

TLC

Z angielskiego Triple Level Cell. Daje możliwość zapisywania do trzech bitów. Dzięki temu można zwiększyć pojemność kości przy równoczesnym zachowaniu ich rozmiarów. Jeśli chodzi o cenę to najtańsza technika stosowana w nośnikach SSD. Prędkość odczytu i zapisu danych jest zadowalająca. Jedynym minusem, jest fakt, że kości ze względu na sposób przechowywania danych w komórkach są najmniej trwałe.

MLC

Z angielskiego Multi Level Cell. Pozwala na zapisywanie w pojedynczych komórkach dwóch bitów. To połączenie wcześniej opisywanych technik. Zaletami tej techniki jest wysoka prędkość zapisywania i odczytywania informacji oraz trwałość.

Napisz co o tym myślisz

  • *