Rodzaje pamięci dysków SSD

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 17-12-2018 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy

Nośniki SSD można podzielić ze względu na rodzaj kości pamięci użytych do ich produkcji. Wyróżnić można kości typu SLC, TLC oraz MLC. Powyższe skróty dotyczą sposobu przechowywania informacji w modułach półprzewodnikowej pamięci masowej. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

SLC

Z angielskiego Single Level Cell. Technika ta charakteryzuje się tym, że każda komórka przechowuje pojedynczy bit informacji. To najwydatniejszy i zarazem najtrwalszy sposób. Warto jednak zaznaczyć, że nośniki SSD z pamięcią SLC są najdroższe i często wykorzystywane w serwerach.

TLC

Z angielskiego Triple Level Cell. Daje możliwość zapisywania do trzech bitów. Dzięki temu można zwiększyć pojemność kości przy równoczesnym zachowaniu ich rozmiarów. Jeśli chodzi o cenę to najtańsza technika stosowana w nośnikach SSD. Prędkość odczytu i zapisu danych jest zadowalająca. Jedynym minusem, jest fakt, że kości ze względu na sposób przechowywania danych w komórkach są najmniej trwałe.

MLC

Z angielskiego Multi Level Cell. Pozwala na zapisywanie w pojedynczych komórkach dwóch bitów. To połączenie wcześniej opisywanych technik. Zaletami tej techniki jest wysoka prędkość zapisywania i odczytywania informacji oraz trwałość.

Napisz co o tym myślisz

  • *