Rodzaje matryc stosowane w monitorach

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 20-01-2019 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy

Wybierając monitor szczególna uwagę należy zwrócić na rodzaj matrycy. Aktualnie na rynku dostępne są matryce TN, VA oraz IPS. Najpopularniejszą z nich jest matryca TN, która jest jednocześnie najtańsza z wymienionych. Matryca IPS charakteryzuje się zaawansowaną konstrukcją. Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym matrycom.

Matryca TN

Większość monitorów dostępnych obecnie na rynku wyposażona jest w ten rodzaj matrycy. Główną zaletą jest niska cena oraz szybki czas reakcji. Jeśli chodzi o wady to warto zaznaczyć, że ten typ matrycy ma przede wszystkim słabe kąty widzenia. Nie jest też najlepiej z odwzorowaniem barw oraz kontrastem. Matryce TN dobrze sprawdzi się u osób wykonujących prace biurowe.

Matryca VA

Pozbawiona jest większości wad z technologii TN. Cenowo przystępna, dlatego też uważana jest za najbardziej wszechstronną. Do głównych zalet należy zaliczyć krótki czas reakcji oraz wysoki kontrast.

Matryca IPS

Jej główną zaletą jest  szeroki kąt widzenia, zarówno w pionie jak i poziomie oraz równomierne podświetlenie, co znacznie poprawia jakość obrazu. Dodatkowo matryce tego typu bardzo dobrze odwzorowują kolory.

Napisz co o tym myślisz

  • *