Płyta główna laptopa

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 04-09-2016 | KATEGORIA: Artykuły 1 Komentarz

Płyta główna jest jednym z najważniejszych podzespołów komputera, gdzie umieszczane oraz podłączane są wszelkie komponenty zestawu komputerowego. Jest istotą prawidłowego funkcjonowania zarówno komputerów stacjonarnych jak i laptopów.

Czym się różni płyta główna laptopa i komputera stacjonarnego?

Różnica tkwi w tym, że laptopy posiadają o wiele większą ilość zintegrowanych elementów. Dla przykładu, w płycie głównej laptopa może znajdować się dedykowany układ graficzny, układy zasilające, karta sieciowa, a w nowszych rozwiązaniach nawet wlutowany w płytę główną procesor.  

Jakie są najważniejsze elementy na płycie głównej?

Oto lista podzespołów, które najczęściej znajdują się na płycie głównej laptopa:

 1. Procesor
 2. Chipset (most północny)
 3. Układ graficzny – GPU
 4. VRAM – pamięć dedykowanej karty grafiki
 5. Karta WiFi
 6. Pamięć RAM
 7. Most południowy
 8. Kontroler klawiatury
 9. Złącze klawiatury
 10. Bateria
 11. Złącze dysku
 12. Złącze napędu optycznego.

Uszkodzona płyta główna

Ilość objawów sygnalizujących uszkodzenie płyty głównej laptopa jest naprawdę obszerna, jednak najczęstszymi są problemy z  włączeniem się komputera, samoczynne restartowanie się komputera czy też wydawanie specyficznych dźwięków sygnalizujących problem.

Jeżeli pojawia się u Ciebie taki problem, skontaktuj się z naszym serwisem. Zapewniamy szybką diagnozę oraz naprawę uszkodzenia.

 

1 Komentarz

 1. fietko.milena@o2.pl |

  Krótko, zwięźle i na temat! Super inspiracja – takiego bloga szukałam. Moglibyście tylko trochę rozwinąć temat samego serwisu sprzętu, bo wiele osób jest ciekawych jak to wygląda od środka. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Napisz co o tym myślisz

 • *