Czym jest throttling?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 28-09-2018 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy

Thermal throttling polega na obniżeniu taktowania urządzenia, w momencie za wysokiego wydzielania ciepła, dzięki czemu spada jego temperatura. Zbytnie przegrzewanie się podzespołów, powoduje znaczne skrócenie ich żywotności.

Gdzie można spotkać zjawisko throttlingu?

Najczęściej występuje ono w urządzeniach, które nie posiadają zamontowanych układów aktywnego chłodzenia za pomocą powietrza lub cieczy. Efekt pojawia się głównie przy dużym obciążeniu podzespołów, czyli np.: przy wymagających grach, lub podczas działania wielu aplikacji na raz.

Jak uniknąć throttlingu?

Wystarczy zapewnić urządzeniu jak najlepsze chłodzenie, czyli w przypadku laptopa nie blokować przepływu powietrza, lub zastosować podkładkę chłodzącą. Należy także pamiętać o czyszczeniu  wnętrza urządzenia z kurzu, który może powodować przegrzewanie się podzespołów.

Warto także wymieniać co jakiś czas pastę termoprzewodzącą na układach, jednak o ile czyszczenie z kurzu można wykonać samodzielnie, za pomocą sprężonego powietrza, to wymianę pasty należy powierzyć osobie z doświadczeniem w tym temacie.

Aby odciążyć komputer warto odinstalować niepotrzebne aplikacje, szczególnie te działające w tle, lub włączające się wraz z systemem.

Zapraszamy do serwisu komputerowego

Jeżeli masz problem z chłodzeniem swojego komputera, zapraszamy do naszego serwisu!

Napisz co o tym myślisz

  • *