Uszkodzone USB?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 17-08-2016 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

Jeżeli zauważamy problemy z portami USB, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan gniazd. Jeżeli okazuje się, że gniazdo jest uszkodzone mechanicznie,  trzeba je wymienić.

Objawy uszkodzonego USB

Częstym objawem problemu z portem usb jest sytuacja w której komputer po podłączeniu urządzenia do tego portu, nie rozpoznaje lub nieprawidłowo rozpoznaje dane urządzenie lub w ogóle nie reaguje na wpięcie urządzenia.

W ramach wstępnej diagnozy laptopa należy:

  • sprawdzić port USB podłączając inne urządzenia (np.: pendrive, mysz, klawiatura)
  • uruchomić laptopa z bootowalnej płyty z systemem typu Live (np.: Linux Ubuntu)
  • sprawdzić napięcie w porcie USB (wymagany miernik)

Wymiana i naprawa

Niektóre urządzenia posiadają gniazda USB na osobnej płytce, dzięki czemu można wymienić całą część. Jeżeli mamy do czynienia z gniazdem lutowanym do płyty głównej, to wtedy wymiana wiąże się z lutowaniem płyty głównej. Ten zabieg powinny wykonywać wyłącznie osoby z doświadczeniem i posiadające odpowiedni sprzęt, ponieważ nieudana próba wymiany może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia płyty.

Bez konieczności rozbierania laptopa jesteśmy także w stanie wykonać pomiar względem masy na liniach danych. Do tego przyda się ucięty kabel USB np. z uszkodzonego urządzenia. Pomiar trzeba wykonać na wyłączonej płycie. Rezystancje linii danych względem masy powinny być podobne, a gdy różnice są zbyt rozbieżne to usterka może być na płycie głównej lub osobnej płytce.

USB jest obsługiwane przez most południowy lub jego odpowiednik tj. most hybrydowy, PCH, FCH. Jeżeli elementy zabezpieczające są sprawne, prawdopodobnie uszkodzeniu uległ most południowy lub jego odpowiednik.

Jeżeli mamy do czynienia z brakiem zasilania USB, tak samo jak w kwestii różnic w rezystancjach, wada może znajdować się na płycie głównej lub też w przypadku osobnej płytki z USB, na tej płytce lub w jej połączeniu z płytą główną. Jednak w momencie gdy te połączenia są sprawne, to za nieprawidłowym działaniem może stać układ załączający zasilanie USB.

Pomoc z USB

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić co wywołuje problem, zapraszamy do naszego serwisu komputerowego!

Napisz co o tym myślisz

  • *