System monitorowania i powiadamiania o błędach dysku

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 06-02-2017 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

System monitorowania i powiadamiania o błędach działania dysku twardego komputera czyli S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) to sposób na bezpieczeństwo składowanych danych.

Jak działa S.M.A.R.T.?

S.M.A.R.T. to technologia, wprowadzona po raz pierwszy na dyskach ATA-3, późniejszych ATA (czyli IDE), ATAPI oraz SCSI-3. Dzięki niej znacząco zwiększono bezpieczeństwo danych, ponieważ dysk jest w stanie ocenić swój stan i jeżeli występuje prawdopodobieństwo awarii, alarmuje on system operacyjny oraz użytkownika. System gwarantuje skuteczne ostrzeganie o zbliżającej się awarii w około 30%-40% przypadków.

Programy diagnostyczne S.M.A.R.T.

Spośród programów służących do sprawdzania parametrów S.M.A.R.T. warto wymienić: Cristal Disk Info oraz HD Tune, ponieważ poza prezentowaniem wartości poszczególnych parametrów, pokazują one także ogólny stan dysku.

Błędy dysku

Jeżeli dysk wykazuje błędy, trzeba je przeanalizować, i ocenić sytuację. Jednak przed przystąpieniem do tych czynności należy skopiować ważniejsze dane na inny nośnik, ponieważ przechowywanie danych na nie do końca sprawnym dysku, może skończyć się ich utratą. Dlatego warto profilaktycznie kontrolować stan dysku.

W niektórych przypadkach można przywrócić sprawność dysku, poprzez jego całkowite zerowanie, które można wykonać po uprzednim zabezpieczeniu danych.

Naprawa komputerów

Jeżeli na dysku w Twoim komputerze występują błędy i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, zadzwoń do nas. Pomożemy Ci odzyskać dane, oraz postaramy się naprawić dysk.

Napisz co o tym myślisz

  • *