Rodzaje dysków zewnętrznych

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 13-02-2019 | KATEGORIA: Artykuły Brak komentarzy

Coraz większy rozmiar plików oraz ich rosnąca liczba sprawia, że większość użytkowników komputerów stacjonarnych oraz laptopów zaopatruje się w dyski zewnętrzne. Dyski wewnętrzne montowane w naszych urządzeniach bardzo szybko się zapełniają i nie wystarczają do przechowywania niezbędnych danych.

Dysk zewnętrzny HDD

Dysk HDD – talerzowy, jest oparty na częściach ruchomych które odpowiadają za odczyt i zapisywanie danych.  Warto dodać, że części ruchome – głowica oraz talerze, nie są odporne na uderzenia oraz wibracje. Prędkość pracy takiego dysku jest przeciętna, szczególnie podczas kopiowania dużej ilości plików o małych rozmiarach. Jedną z głównych zalet dysku HDD jest ich niska cena oraz duże pojemności.

Dysk zewnętrzny SSD

Konstrukcja dysku jest oparta na pamięciach typu flash, bez części ruchomych, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa zapisywanych plików. Cena dysków SSD jest wyższa od dysków HDD, a ich prędkość kilkukrotnie większa.

Jeśli potrzebujemy dysku o dużej pojemności i ważnym kryterium przy jego wyborze jest cena, warto zdecydować się na zakup dysku HDD. Jeśli natomiast zależy nam na szybkości i większym bezpieczeństwie przechowywanych danych, warto zainwestować w dysk zewnętrzny SSD.

Napisz co o tym myślisz

  • *