Płyta główna jest jednym z najważniejszych podzespołów komputera, gdzie umieszczane oraz podłączane są wszelkie komponenty zestawu komputerowego. Jest istotą prawidłowego funkcjonowania zarówno komputerów stacjonarnych jak i laptopów.
Czym się różni płyta główna laptopa i komputera stacjonarnego?
Różnica tkwi w tym, że laptopy posiadają o wiele większą ilość zintegrowanych elementów. Dla przykładu, w płycie głównej laptopa może znajdować się dedykowany układ graficzny, układy zasilające, karta sieciowa, a w nowszych rozwiązaniach nawet wlutowany w płytę główną procesor.
Jakie są najważniejsze elementy na płycie głównej?
Oto lista podzespołów, które najczęściej znajdują się na płycie głównej laptopa:
- Procesor
- Chipset (most północny)
- Układ graficzny – GPU
- VRAM – pamięć dedykowanej karty grafiki
- Karta WiFi
- Pamięć RAM
- Most południowy
- Kontroler klawiatury
- Złącze klawiatury
- Bateria
- Złącze dysku
- Złącze napędu optycznego.
Uszkodzona płyta główna
Ilość objawów sygnalizujących uszkodzenie płyty głównej laptopa jest naprawdę obszerna, jednak najczęstszymi są problemy z włączeniem się komputera, samoczynne restartowanie się komputera czy też wydawanie specyficznych dźwięków sygnalizujących problem.
Jeżeli pojawia się u Ciebie taki problem, skontaktuj się z naszym serwisem. Zapewniamy szybką diagnozę oraz naprawę uszkodzenia.
Krótko, zwięźle i na temat! Super inspiracja – takiego bloga szukałam. Moglibyście tylko trochę rozwinąć temat samego serwisu sprzętu, bo wiele osób jest ciekawych jak to wygląda od środka. Pozdrawiam 🙂