Jak stworzyć bezpieczne hasło?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 20-10-2017 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy ,

Według statystyk użytkownicy bardzo często wybierają hasła, które można łatwo złamać. Na co zwracać uwagę tworząc zabezpieczenie swoich urządzeń, kont czy też aplikacji?

Analiza haseł

Serwis internetowy Preatorian przeanalizował prawie 35 milionów złamanych haseł, bazując na podstawie specjalnie stworzonej maski, w której każda litera opisuje charakter zastąpionego ciągu znaku.

Wyniki badań były zdumiewające, ponieważ połowa z wszystkich haseł korzystała z tych samych wzorów, co oznacza, że mimo dostępności nieskończonej ilości kombinacji liter, znaków specjalnych i cyfr, aż połowa użytkowników korzysta z tego samego wzorca przy tworzeniu hasła.

Skąd takie zachowanie?

Wiele serwisów internetowych nie wymaga od użytkowników tworzenia skomplikowanych haseł, a w niektórych przypadkach porady odnośnie użycia dużych i małych liter oraz znaków specjalnych, kończą się zmienieniem pierwszej litery hasła na dużą, po czym hasło jest akceptowane przez serwis. Jednak to ciągle ten sam prosty ciąg znaków, który jest łatwy do złamania.

Jak ustawić bezpieczne hasło?

Przede wszystkim hasło nie powinno dotyczyć osobistych kwestii, takich jak data urodzin, czy też imiona dzieci. A jeżeli już decydujemy się na taki krok, to najlepiej w otoczeniu znaków specjalnych np. „! $)> („ które znaczące utrudnią  złamanie takiego hasła.

Z pomocą przychodzą także generatory haseł, które tworzą ciągi znaków zupełnie z niczym nie związane, co daje silne, długie i kompletnie niestandardowe hasło.

Czym grozi słabe hasło?

Cyber przestępczość jest na coraz wyższym poziomie, a słabe hasło może znacząco ułatwić atak na dobra użytkownika. Nie warto zapraszać do siebie oszustów i złodziei, dlatego konieczne jest używanie bezpiecznych i złożonych haseł.

Odsyłamy do artykuły o wirusie Ransomware, który w ostatnim czasie atakuje coraz więcej urządzeń – „Szyfrowanie Ransomware i sposoby ochrony

Serwis komputerowy Comstar

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer, zapraszamy do naszego serwisu. Pomożemy Ci w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa Twojego urządzenia.

Napisz co o tym myślisz

  • *