Jak poradzić sobie z usterkami w laptopie?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 07-05-2017 | KATEGORIA: Poradniki 1 Komentarz

Przedstawiamy trzy przykłady uszkodzeń komputera przenośnego oraz w jaki sposób poradzić sobie z ich samodzielną naprawą.

1. Uszkodzony zasilacz laptopa

Jeżeli podejrzewamy, że zasilacz uległ awarii, pierwszym krokiem jest sprawdzenie napięcia na wyjściu zasilacza. Powinno mieć taką samą wartość jak na jego odwrocie np. 19V (tolerancja +/- 5%). Jeżeli wynik w znacznym stopniu będzie odbiegał od pożądanej wartości, należy go wymienić. Jeżeli zasilacz ma uszkodzony przewód łączący go z gniazdkiem elektrycznym, wystarczy go odłączyć i wymienić sam kabel.

2. Zwarcie w laptopie

Jeżeli w naszym laptopie doszło do zwarcia, to należy wyjąć wszystkie elementy, które mogą odpowiadać za taką sytuację tj. urządzenia podłączone do portów USB, dysk twardy, kartę WiFi, klawiaturę, a także napęd optyczny. Jeżeli po wyjęciu tych wszystkich podzespołów laptop się uruchamia, należy wkładać po kolei każdy i sprawdzać czy urządzenie w dalszym ciągu dobrze działa, aż trafimy na element który powoduje problemy. Jednak jeżeli po wyjęciu tych wszystkich podzespołów laptop dalej nie będzie dawał „oznak życia”, to prawdopodobnie uszkodzenie leży po stronie płyty głównej.

3. Uszkodzona płyta główna

Gdy przypuszczamy, że uszkodzona została płyta główna, to aby zdiagnozować problem, należy przygotować się na bardzo precyzyjną analizę. Co więcej, nie ma uniwersalnej płyty głównej, która nadawałaby się do każdego laptopa.

Na płycie głównej może ulec uszkodzeniu m.in. układ zasilania czy też układ scalony zwany chipsetem. Więc jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem do diagnostyki płyt głównych laptopów, należy zlecić tę usługę serwisowi komputerowemu.

Szukasz serwisu komputerowego?

Jeżeli Twój laptop odmówił posłuszeństwa skontaktuj się z nami – gwarantujemy, że szybko zdiagnozujemy Twój sprzęt i przedstawimy najlepsze opcje naprawy.

1 Komentarz

  1. Kamil |

    ja mam aktualnie problem z ładowarką w laptopie. Osobiście polecam wymienić, u mnie dochodziło do takiej sytuacji że gdzieś robiło się zwarcie w kablu, do tego stopnia że cały plastik dookoła się topił. Nieprzyjemna sytuacja.

    Odpowiedz

Napisz co o tym myślisz

  • *