Czym jest HeatPipe i jak sprawdzić czy działa?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 12-12-2016 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

HeatPipe to inaczej rurka cieplna lub ciepłowód, zawiera on parujący i skraplający się płyn, który jest wykorzystywany do transportu ciepła. Umożliwia on przekazywanie dużej ilości ciepła, przy niewielkiej różnicy temperatur.

Czym jest HeatPipe w laptopie?

Przewodzi on ciepło z układu, tj. procesora, GPU czy też chipsetu, do blaszek radiatora, gdzie jest ono wypychane na zewnątrz poprzez przepływ powietrza.

Co gdy HeatPipe ulegnie awarii?

HeatPipe może ulec rozszczelnieniu, przez co przestaje spełniać swoją rolę. W przypadku laptopa efektem może być chłodne powietrze, wydostające się z układu chłodzenia, przy pracy na najwyższych obrotach.

Aby mieć pewność co do awarii, należy zdemontować HeatPipe i trzymając za radiator, zanurzyć w gorącej wodzie część stykającą się z procesorem lub układem GPU. Gdy minie kilka sekund, a radiator będzie gorący to znaczy że HeatPipe jest sprawny, jeżeli proces będzie się przeciągał, a radiator będzie tylko lekko ciepły, to znaczy że HeatPipe jest uszkodzony.

Skutki uszkodzenia HeatPipe

Jeżeli HeatPipe jest uszkodzony to często dochodzi do przegrzewania się sprzętu i innych problemów takich jak wyłączanie się komputera.

Serwis laptopów Comstar

Jeżeli powyższe problemy występują w Twoim laptopie, i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, zapraszamy do naszego serwisu.

Napisz co o tym myślisz

  • *