Czarny ekran po włączeniu komputera

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 15-07-2015 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

Przy włączeniu komputera może zdarzyć się sytuacja, w której ekran monitora pozostaje czarny, mimo tego że dysk twardy działa, a dźwięki systemu są wydawane z głośników. Przyczyn takiej awarii jest kilka, a w artykule postaramy się przybliżyć problem.


Identyfikacja problemu

Pierwszym krokiem, jaki powinno się zrobić w takiej sytuacji, jest sprawdzenie, czy źródłem problemu jest monitor (wyświetlacz w laptopie) czy karta graficzna. Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie do komputera lub laptopa dodatkowego monitora. Większość komputerów działa tak, że karta graficzna od momentu uruchomienia (startu BIOS-u) przekazuje sygnał na wszystkie dostępne wyjścia wideo, stąd też zaraz po włączeniu sprzętu, obraz na dodatkowym monitorze powinien się pojawić.

Brak obrazu a karta graficzna

Jeżeli obraz nie został przekazany na podpięty monitor, to za problemem może stać karta graficzna. Zdarza się tak, że w komputerze znajduje się jednocześnie karta graficzna zintegrowana i zewnętrzna, która jest montowana w złączu. W tym przypadku należy upewnić się, czy kabel sygnałowy monitora jest podłączony do właściwej karty graficznej. Przy zintegrowanej karcie graficznej niewiele można zrobić na własną rękę. Przy zewnętrznej karcie graficznej, można przetestować ją na innym komputerze.

Inne przyczyny

Jeżeli obraz nie pojawił się na monitorze, przyczyną mogą być uszkodzone kable sygnałowe lub zasilanie.

Serwis komputerowy Comstar

Jeżeli masz jakikolwiek problem z uruchomieniem swojego komputera, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Napisz co o tym myślisz

  • *