Biały obraz na ekranie laptopa

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 20-12-2016 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

Matryca w laptopie może ulec różnym awariom. Postaramy się przybliżyć co się dzieje, kiedy nagle ekran komputera staje się biały.

Kiedy pojawia się biały ekran?

Taki efekt często powstaje w momencie, kiedy logika matrycy lub jej zasilanie ulegnie awarii. Przyczyną takiego zjawiska może być także płyta główna.

Jak sprawdzić przyczynę awarii?

Aby zweryfikować prawidłowe działanie podzespołów laptopa, najlepiej jest podstawić sprawną matrycę lub tasiemkę LVDS. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wtedy warto sprawdzić zasilanie logiki matrycy. Przykładem może być matryca LED ze złączem 40-pin, będzie to napięcie VDD na nóżkach 2 i 3 złącza matrycy. Prawidłowe napięcie to 3,3 V.

Jeżeli wynik napięcia jest prawidłowy, a masa jest właściwie połączona z masą płyty głównej, to prawdopodobnie uszkodzona jest matryca. Jeżeli takie napięcie nie występuje to należy sprawdzić tasiemkę matrycy. Jeśli nie ma napięcia na złączu matrycy na płycie głównej, to należy szukać uszkodzenia na płycie głównej.

Szukasz serwisu komputerowego?

Jeżeli Twój laptop przejawia problemy z matrycą, których nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać, skontaktuj się z nami. Znajdziemy najlepsze wyjście z sytuacji.

Napisz co o tym myślisz

  • *