Postanowiliśmy przytoczyć kilka istotnych kwestii dotyczących zintegrowanej i dedykowanej karty graficznej. Niestety wielu użytkowników laptopów myli te pojęcia, twierdząc że dedykowana karta graficzna jest wpinana osobno na płytce, a zintegrowana jest wlutowywana w płytę główną, co nie do końca jest prawdą.
Karta graficzna dedykowana
W laptopie karta graficzna dedykowana, często jest dostępna w dwóch wersjach. Pierwszy rodzaj to kata instalowana na płycie głównej za pomocą złącza PCI Express i jest ona w tym wypadku osobną płytką.
Natomiast drugi rodzaj karty dedykowanej jest wlutowywany bezpośrednio w płytę główną, co nie znaczy że jest to karta zintegrowana.
Zaletą karty dedykowanej jest większa wydajność i szybsza pamięć RAM, natomiast jej wady to wyższy koszt, krótszy czas pracy baterii, a także możliwość przegrzewania się takiego układu.
Karta graficzna zintegrowana
Karty graficzne zintegrowane oprócz podstawowej spełniają jeszcze inne funkcje. Często procesor lub most północny jest zintegrowany z taką kartą graficzną.
Występują one z reguły w tańszych laptopach, w których wydajność graficzna nie jest priorytetem. Zaletą takich kart jest to że oszczędza ona baterię w laptopie, ponadto jest mniejsze prawdopodobieństwo przegrzewania się takiego układu. Ich wadą jest o wiele niższa wydajność, szczególnie przy grach, a także konieczność współdzielenia pamięci podręcznej z podstawową pamięcią RAM zainstalowaną w laptopie.
Serwis laptopów Comstar
Jeżeli posiadasz problem z kartą graficzną, bez względu na jej rodzaj, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się pomóc!
Wtam,
oczywiście, dodatkowa karta graficzna bardzo często jest wbudowana w laptopa. Jeżeli ktoś szuka laptopa, i nie zamierza na nim grać, ani pracować przy programach graficznych, to zintegrowana karta graficzna w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam