Kiedy pracujemy na laptopie, oczekujemy od niego pełnej niezawodności. Nikt nie lubi gdy podczas pracy zaczyna coś głośno hałasować, a tym bardziej gdy system zaczyna zwalniać, co powoduje że wszystkie wykonywane czynności na laptopie dłużą się w nieskończoność.
Objawy przegrzania
Jeżeli w komputerze wentylator zaczyna coraz głośniej pracować, a obudowa staje się tak gorąca, że mocno odczuwamy to podczas pracy na laptopie, to znaczy że nasz sprzęt ma poważny problem z chłodzeniem. Niestety w takiej sytuacji próba wyłączenia najbardziej angażujących programów często nie wystarczy.
Co powoduje przegrzanie laptopa?
Laptop który ma problemy z układem chłodzenia może się zwyczajnie wyłączyć lub zrestartować, czyli możemy nagle stracić wszystkie dane których nie zapisaliśmy w trakcie pracy. Ale to nie jest najgorszy scenariusz, podczas przegrzewania się laptopa może dojść także do uszkodzenia niektórych podzespołów, np.: układu graficznego. Dodatkowym problemem wynikającym z wadliwego układu chłodzenia jest także samoistne ograniczenie wydajności procesora, w celu uchronienia go od przegrzania.
Jak działają systemy chłodzenia?
Zasadę działania takiego układu można opisać w kilku punktach:
- pobranie powietrza z otoczenia (najczęściej przez otwory na spodzie obudowy)
- przepływ powietrza przez radiator
- odprowadzenie powietrza na zewnątrz obudowy (najczęściej przez otwory znajdujące się na bocznej krawędzi laptopa)
Niestety takie powietrze zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia, np.: kurz. Takie zanieczyszczenia stopniowo powodują zablokowanie kanałów powietrznych i w efekcie zmniejszają wydajność układu chłodzenia.
Serwis laptopów Comstar
Wadliwy system chłodzenia w laptopie nie jest poważnym problemem, dlatego koszt naprawy nie jest wysoki. Jeżeli zauważyłeś problemy ze swoim sprzętem, zapraszamy do nas – przywrócimy pełną sprawność twojego laptopa!