Głośnik w laptopie nie działa – co zrobić?

UTWORZONY | | PRZEZ MODYFIKOWANY | 10-04-2019 | KATEGORIA: Poradniki Brak komentarzy

Brak dźwięku w laptopie – zapewne wielu z nas spotkało się z tym problemem. Co gdy system bez problemu odtwarza muzykę oraz filmy, karta dźwiękowa jest poprawnie zainstalowana, a jednak nic nie słychać? Gdzie szukać źródła problemu i jak rozwiązać kwestię braku dźwięku w laptopie?

Co należy sprawdzić gdy w laptopie nie ma dźwięku?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy sterownik audio nie jest uszkodzony. W tym celu należy odinstalować aktualny sterownik i wgrać najnowszą wersję ze strony producenta laptopa. Nie jest to skomplikowana operacja, wielu użytkowników samodzielnie sobie z tym poradzi.

Warto też sprawdzić poprawność ustawień w menedżerze audio, który jest z reguły instalowany wraz ze sterownikiem dźwięku, i znajduje się zazwyczaj w panelu sterowania.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, warto kolejno sprawdzić czy sprzętowy kodek audio nie jest uszkodzony. Jako że znajduje się on na płycie głównej laptopa, jego naprawą zajmują się serwisy laptopów, gdyż wymaga to użycia specjalistycznych narzędzi.

Często dochodzi także do uszkodzenia wzmacniacza audio. Niestety podobnie jak kodek, wymaga on naprawy w serwisie komputerowym.

Są to najczęstsze przyczyny braku dźwięku w laptopie. Wydawałoby się, że to drobna usterka, ale większość z nas nie wyobraża sobie korzystania z komputera, w którym nie ma dźwięku.

Napisz co o tym myślisz

  • *