Od laptopów oczekujemy, że będą lekkie, zgrabne i że będą miały świetne parametry. Dzięki temu ultrabooki zaczęły zyskiwać na popularności, jednak nie każdy cienki laptop to ultrabook, więc jak rozpoznać ultrabooka w gąszczu innych laptopów?
Dla kogo?
Ultrabook ma niecałe 2 centymetry wysokości i waży mniej niż 1,5 kg. Z początku triumfowały wśród osób, które kochają nowinki techniczne, obecnie ma je każdy kto potrzebuje mieć mobilny sprzęt i często pracuje „w terenie”. Dodatkowo ultrabooki bardzo często posiadają dotykowy ekran, a także świetnie nadają się do użytku multimedialnego. Dlatego można śmiało powiedzieć, że są odpowiednie dla każdego, w każdej grupie wiekowej.
Parametry ultrabooków
Na rynku można spotkać już ultrabooki, które dorównują parametrami komputerom stacjonarnym, czyli są wyposażone np.: w procesor Inter Core i7 o częstotliwości taktowania sięgającej ponad 3 GHz, posiadają dedykowane karty graficzne nVidia, pojemną pamięć RAM i szybkie dyski typu SSD, które jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo danych.
Intel – wymagania
Tak naprawdę prawdziwy ultrabook musi spełniać wszystkie wymagania firmy Intel, aby mógł dostać to miano. Generalnie Ultrabook ™ to produkt zastrzeżony przez firmę Intel, tak więc aby laptop mógł się pochwalić tym znakiem musi spełnić następujące oczekiwania:
- energooszczędny procesor Intel Core
- obudowa nie grubszą niż 21 mm, przy ekranie od 14 cali
- szybka pamięć masową tj dysk SSD o pojemności minimum 16 GB
- przynajmniej jeden port USB 3.0
- minimum 5 godzin pracy bez ładowania baterii
Podsumowując, oryginalny ultrabook na pewno jest droższy niż zwykły laptop, ale za to posiada wiele cech które czynią go wyjątkowym narzędziem do pracy.