Matrycę CCFL (Cold Cathode Flourescent Lamps) charakteryzuje podświetlenie za pomocą zimnych katod. Co zrobić gdy występują problemy?
Diagnoza i naprawa
Sposób diagnozy i naprawy matryc CCFL (świetlówkowych) jest bardzo podobny jak w przypadku matryc z podświetleniem LED. Różnica leży po stronie złącza matrycy i elementu którego nie mają ledowe matryce – inwertera.
Przede wszystkim, w matrycach CCFL nie możemy mierzyć napięcia na samej świetlówce, ponieważ do pracy potrzebuje ona wysokiego napięcia. Sprawdzenia matrycy dokonujemy poprzez podłączenie matrycy ze sprawną świetlówką. Jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu odpowiedniej matrycy, można pozostawić podłączoną oryginalną matrycę, a do inwertera podłączyć inna matrycę, ze sprawną świetlówką. Gdy w dalszym ciągu matryca nie reaguje, można wykonać pomiar napięcia na złączu inwertera – najczęściej złącze i tasiemka są wspólne, ze złączem i tasiemką matrycy.
Jak wykonać test?
Inwerter i tasiemkę inwertera lub też matrycy, można sprawdzić poprzez podstawienie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto wykonać pomiar ciągłości żył tasiemki oraz napięcia, na złączu LVDS na płycie głównej.
Przedziały niezbędnego napięcia
- napięcie zasilające inwerter – 7- 21V,
- napięcie załączające podświetlanie – 3,3V,
- sygnał PWM jasności – od ok. 1,5V do 3,3V.
Serwis laptopów Comstar
Jeżeli masz problem z matrycą CCFL z którym nie jesteś w stanie sobie sam poradzić, zadzwoń do nas!